Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Εύκολη νίκη για Μαρσέιγ στην πρεμιέρα

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Ρεμς και κατάφερε να μπει… με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-1 στο “Βελοντρόμ” στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η “αυλαία” της 1ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Το παιχνίδι στη Μασσαλία είχε τελειώσει επί της ουσίας από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η Μαρσέιγ πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της νίκης της, αρχικά με το αυτογκόλ του Φαές (13′) και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ταβάρες (45+1′).

Ο Κολομβιανός Λουίς Σουάρες (πέρασε αλλαγή στο 62΄ αντί του Μίλικ) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 (75′), δεκαπέντε λεπτά πριν από το 90΄, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπαλογκούν (85′) και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Σουάρες έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” για την ομάδα του λιμανιού διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.