Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Στην Κλαμπ Μπριζ το Σούπερ Καπ Βελγίου

Η ομάδα του Καρλ Χέφκενς επικράτησε με 1-0 της Γάνδης στον τελικό του Σούπερ Καπ, κατέκτησε το εν λόγω τρόπαιο και παράλληλα πέτυχε το νταμπλ εγχώριων διοργανώσεων μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν.

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν, η Κλαμπ Μπριζ κατέκτησε και το Σούπερ Καπ του Βελγίου, καθώς νίκησε με 1-0 την περσινή Κυπελλούχο, Γάνδη στο “Γιαν Μπρέιντελ”.

Το σύνολο του Καρλ Χέφκενς, μπορεί να μην είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του τελικού, αλλά κατάφερε με γκολ του Σκόου Όλσεν στο 39ο λεπτό να πάρει τη νίκη κόντρα στη Γάνδη. Η ομάδα του Χέιν Φανχάζεμπρουκ έχασε σωρεία ευκαιριών και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τα ενενήντα λεπτά αγώνα δεν ήταν αρκετά για να διαπεράσουν, τόσο την άμυνα των αντιπάλων της, όσο και την εστία του Σιμόν Μινιολέ.

ΓΚΟΛ: 39′ Σκόου Όλσεν

Κίτρινες: 58′ Γιουγκτλά, 72′ Μέιγιερ / 52′ Νγκαντού, 76′ Χάντσε-Όλσεν, 90+3′ Φορτούνα, 90+5′ Σαμουάσε