Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Άργησε να “ξυπνήσει” το Πόρτλαντ και χάρισε τη νίκη στους Ράπτορς

Το Τορόντο επικράτησε με 117-105 των Μπλέιζερς, σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο για τη μεγαλύτερη διάρκεια και που η ομάδα του κορυφαίου της αναμέτρησης Λίλαρντ, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία σπουδαία ανατροπή.

Οι Τορόντο Ράπτορς (17-23) κέρδισαν με 117-105 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς (19-20) και βρίσκονται μία νίκη πριν τα play-in. Από τη μεριά τους οι ηττημένοι παραμένουν στην οκτάδα της δυτικής περιφέρειας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Λίλαρντ, με 34 πόντους και 8 ασίστ, που όμως δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει η ομάδα του την ήττα. Ο Σίμονς τον ακολούθησε με 22 και ο Χαρτ με 18. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Σιάκαμ με 27 πόντους, με τον Σκότι Μπαρνς να προσθέτει 22 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Γκάρι Τρεντ 19 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση και τους Μπλέιζερς να παίρνουν μικρή διαφορά έξι πόντων για το 4-10 στο 3′. Οι Ράπτορς αντέδρασαν και με τον Σιάκαμ να αναλαμβάνει δράση έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, παίζοντας υποδειγματική άμυνα (14-14 στο 6′). Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό να τους δίνει προβάδισμα επτά πόντων (34-27). Στη δεύτερη περίοδο το Τορόντο μπήκε το ίδιο δυναμικά και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (42-27 στο 14′). Η διαφορά πλησίασε και τις παρυφές των 20 πόντων (48-29 στο 17′), πριν ξεκινήσουν το δικό τους σερί οι Μπλέιζερς και φέρουν εκ νέου το παιχνίδι σε μονοψήφια διάφορα (52-46 στο 22′), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 58-53.

Go to work, Spicy P!

Raptors lead 20-17 in Q1.

— NBA (@NBA) January 8, 2023

Με διαφορετικό τρόπο ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, καθώς οι Ράπτορς έτρεξαν σερί 14-0, με όλους τους παίκτες να σκοράρουν και τον Σιάκαμ να φτάνει τους 20 πόντους και η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια ποσοστά (72-53 στο 28′). Ένα μικρό σερί 5-0 των Μπλέιζερς δεν ήταν ικανό να ανακόψει την ορμή του Τορόντο, που έβρισκε συνεχώς τρόπους να σκοράρει κοντά στο καλάθι, τη στιγμή που άρχισε να παίρνει σκορ και από την περιφέρεια. Το τρίτο δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 89-74. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το Πόρτλαντ προσπάθησε να κάνει τη δική του αντεπίθεση, με τον Λίλαρντ να είναι σε καλό βράδυ, μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια ποσοστά και κράτησε χαμηλά τους γηπεδούχους, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεση και πλήρωσε το black-out του δευτέρου και του τρίτου δωδεκαλέπτου.