Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

Έπαιξε μπάσκετ για 20 λεπτά και έκανε το… 2X2

Η μαχητική Βοσνία του Τζανάν Μούσα (30 πόντοι) το πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά η Γερμανία ανέβασε ρυθμούς και πήρε τελικά εύκολα το παιχνίδι με 92-82 , ζευγαρώνοντας τις νίκες της.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα του “γκρούπ του θανάτου” της Κολωνίας, οι οικοδεσπότες κορύφωσαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατέβαλλαν την αντίσταση της Βοσνίας με 92-82.

Ο αγώνας:

Η Βοσνία με οδηγούς τους Νούρκιτς (8 πόντοι) και Μούσα (7 πόντοι) έβαλε δύσκολα στην Γερμανία στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 20-17. Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Νούρκιτς των 17 πόντων στο πρώτο ημίχρονο να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του βαδίζοντας προς την ανάπαυλα 47-42. Με την έναρξη της επανάληψης, η Γερμανία ανέβασε ρυθμούς και έτρεξε ένα τρομερό σερί 12-0 στα πρώτα 5 λεπτά για το 54-47. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο μπροστά με 70-59. Στην τελευταία περίοδο οι Βόσνιοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια πλησιάζοντας στους έξι πόντους (82-76) αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο και το ματς έληξε με 92-82 υπέρ των Γερμανών.

Ο MVP:

O Ντένις Σρέντερ ήταν καταλυτικός με τους 18 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ που πέτυχε σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 42-47, 70-59, 92-82.