Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Β. Κυνουρία: Ήττα του Πήγασου στην Ερμιονίδα

Για  την 6η αγωνιστική τους πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΣΚΑΚ, ο Πήγασος Θυρέας ηττήθηκε εκτός έδρας, από την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του Α.Ο. Ερμιονίδας, με 81 – 68.

Στο πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με την ομάδα της βόρειας Κυνουρίας να  προηγείται με ένα πόντο (35-36).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Ερμιονίδας αύξησε την πίεση της στην άμυνα και κατάφερε και ξέφυγε στο σκορ, χωρίς να μπορέσει ο Πήγασος να αντέξει, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 81 – 68.

Δεκάλεπτα: (19-17) (35-36) (60-48) (81-68)

Διαιτητές: Γκαραβέλλος, Τρίγκα

Α.Ο. Ερμιονίδας (Καλαϊτζάκης): Βραχνός, Λούζης 3 (1), Βλαχόπουλος 11 (1), Μαναριώτης 15 (2), Καράι 2, Αγρίμης 8, Σελλά 2, Μπινιάρης 17, Κοντογιάννης 15 (2), Φλεβάρης, Σκούρτης, Καλογιάννης 8 (2).

Πήγασος (Κοψαύτης): Μαντίκος 12 (2), Μετρητίκας, Ζαχαριάς 4, Κοψαύτης 22 (6), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 5, Νίτσιος 2, Μαυριάς 13 (2), Καρκούλης 4, Σπυράκος 6.

1.      Ερμιονίδα 12 βαθμοί (6-0)

2.      Τήρων Αγ. Θεοδώρων 10 βαθμοί (4-2)

3.      Πήγασος 10 βαθμοί (4-2)

4.      Λέοντας 10 βαθμοί (4-2)

5.      Κορωνίς Λυγουριού 10 βαθμοί (4-2)

6.      Ξυλόκαστρο 10 βαθμοί (4-2)

7.      Παναργειακός BC 10 βαθμοί (4-2)

8.      Ποσειδών Λουτρακίου 8 βαθμοί (2-4)

9.      Άρατος Κιάτου 8 βαθμοί (2-4)

10.   Διαγόρας Βέλου 7 βαθμοί (1-5)

11.   Ολύμπια Αργολίδας 7 βαθμοί (1-5)

12.   Οίαξ Ναυπλίου 6 βαθμοί (0-6)

Στην  Β´ Φάση οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-4 θα παίξουν μεταξύ τους σε αγώνες playoff {1-4} & {2-3}, με νικητή στις 3 νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες της κανονικής διάρκειας.

Σε  περίπτωση που η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου έχει διαφορά μεγαλύτερη των τριών βαθμών από την δεύτερη, τότε ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια και δεν διεξάγονται playoff.

Οι  ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 9-12 θα συμμετάσχουν σε αγώνες play out με την τελευταία ομάδα να υποβιβάζεται στην Α2 κατηγορία.