Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

«Ζωντανή» για τον τίτλο η Άρσεναλ, 2-1 τη Νότιγχαμ

«Ζωντανή» στη μάχη του τίτλου έμεινε η Άρσεναλ μετά το αποψινό σπουδαίο «διπλό» στο «Σίτι Γκράουντ» επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-1, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν το «τρίποντο» για διαφορετικούς λόγους. Οι μεν γηπεδούχοι προκειμένου ν΄ «αναπνεύσουν» βαθμολογικά, οι δε φιλοξενούμενοι για να μην χάσουν την επαφή τους με την κορυφή.

Τελικά αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι «κανονιέρηδες», καθώς μέσα σε 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (65΄-72΄) κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος άνοιξε το σκορ και από δική του ασίστ λίγα λεπτά μετά ο Σάκα «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη για το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα.

Η Φόρεστ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 89΄ με τον Αβονίγι.