Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Λιθουανία-Ελλάδα 64-58 τέλος τρίτου δεκαλέπτου

Σε εξέλιξη είναι ο κρίσιμος αγώνας της εθνικής μας ομάδας μπάσκετ στη Μανίλα των Φιλιππίνων με αντίπαλο τη Λιθουανία για τον 10ο όμιλο της φάσης των “16” του Μουντομπάσκετ, που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στον όμιλο μετέχουν επίσης οι ΗΠΑ και το Μαυροβούνιο.

Το σκορ μετά από ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα της εθνικής μας που βρέθηκε να χάνει με 7-0 και 9-2 από τη Λιθουανία, είναι 39-43 για την Ελλάδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά από μεγάλη εμφάνιση των Γουόκαπ και Λαρεντζάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα ο Παπαπέτρου, αλλά και ο Ρογκαβόπουλος, ενώ εξαιρετική δουλειά στην άμυνα κάνει ο Μωραΐτης.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43,

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε πεντάδα με Γουόκαπ, Λούντζη, Παπανικολάου, Θ. Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη.