Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

“Λύγισε” από τον Τζόκοβιτς στον τελικό

Με ήττα στον τελευταίο αγώνα ολοκλήρωσε την εξαιρετική του παρουσία στο Astana Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μιας και είδε τον Σέρβο να επικρατεί με 2-0 (3-6, 4-6) σετ σε κάτι περισσότερο από μία ώρα.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του κορυφαίου Έλληνα τενίστα και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά της πρωτεύουσας του Καζακστάν. Μάλιστα, με αυτή την κατάκτηση – την 90η της καριέρας του – εξασφάλισε και τη συμμετοχή του στα ATP Finals. Ο 24χρονος από την άλλη το έχει καταφέρει εδώ και καιρό.

Ο αγώνας

Για αρκετή ώρα στο πρώτο σετ αποφεύχθηκαν οι… εκπλήξεις, με τους δύο αντιπάλους να διαφυλάσσουν το σερβίς τους για επτά γκέιμ. Ωστόσο, στο όγδοο ο Σέρβος κυριάρχησε με άνεση και στη συνέχεια σέρβιρε σωστά για να κάνει το 1-0 στο ματς με 6-3.

Το πρώην Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και στη συνέχεια. Μόλις στο πέμπτο γκέιμ έκανε μπρέικ και πήρε το προβάδισμα γρήγορα. Στη συνέχεια προστάτεψε το σερβίς του και πήρε το δεύτερο σετ με σκορ 6-4.

Τα σετ: 3-6, 4-6