Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Παγκόσμιο Κύπελλο: Στην επόμενη φάση η Κροατία, εκτός το Βέλγιο

Η Κροατία άντεξε στην πίεση του Βελγίου και συγκεκριμένα του Ρομέλου Λουκάκου και η «λευκή» ισοπαλία της έδωσε την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης, ενώ το Βέλγιο μένει εκτός διοργάνωσης.

Πρώτο ημίχρονο

Ακυρώθηκε πέναλτι της Κροατίας ως οφσάιντ με χρήση της τεχνητής νοημοσύνης SAOT. Αυτό έμελλε να είναι και το πιο αξιοσημείωτο στιγμιότυπο του πρώτου μέρους, που έληξε 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Μεγάλη διπλή ευκαιρία είχαν οι Βέλγοι στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, και στο εξηκοστό δεύτερο, ο Λουκάκου έστειλε την μπάλα άουτ σε κεφαλιά σε κενή εστία. Ο Λουκάκου έστειλε την μπάλα άουτ σε σουτ δίπλα από την εστία στο ογδοηκοστό έκτο λεπτό. Ο Λουκάκου για άλλη μια φορά ήταν «μοιραίος» καθώς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο ογδοηκοστό ένατο λεπτό, αλλά πάνω στον Κροάτη τερματοφύλακα. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα και ήταν το τελικό σκορ.

Αυτό σφράγισε την πρόκριση για τους Κροάτες ενώ με συνδυασμό του αποτελέσματος του Καναδάς-Μαρόκο, τον αποκλεισμό-σοκ των Βέλγων.