Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Πρωταθλητής Σερβίας o Eρυθρός Αστέρας (video)

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, κέρδισε και στην έδρα της Ζελέζνικ με 71-59, έκανε το 2-0 και κατέκτησε για 7η σερί χρονιά το σερβικό πρωτάθλημα.

Πρωταθλητές Σερβίας για 7η σερί χρονιά στέφθηκαν οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου, καθώς επικράτησαν με 71-59 της Ζελέζνικ και έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών. Αξίζει να σημειωθεί ότι, στα πλέι οφ της σερβικής Σουπερλίγκας δεν κατέβηκε η Παρτιζάν, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για όσα έγιναν στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους (45-61).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές και πρωταθλητές ήταν ο Ιβάνοβιτς με 21 πόντους, με τον Κάλινιτς να σημειώνει 12, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ράντονιτς είχε 14 πόντους και ο Νέραντζιτς 11, όσους έβαλε και ο Στεπάνοβιτς.

Δεκάλεπτα: 9-15, 31-34, 45-59, 59-71