Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Σέρρες: Ο Χρ. Ρούμτσιος με 7.84 πανελληνιονίκης ανδρών στα 60 μ. εμπόδια

Το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση στα 60 μέτρα εμπόδια κατέκτησε ο Χρήστος Ρούμτσιος στο 37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου. Ο Χρήστος Ρούμτσιος κατέκτησε την 1η θέση με εξαιρετική επίδοση 7.84.

Ο αθλητής του ΟΦΚΑ Σερρών και του Παναγιώτη Γούλα σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ τερματίζοντας σε 7.84 κι έδειξε πως το καλοκαίρι θα διεκδικήσει θέση στην ομάδα για το Ευρωπαϊκό Κ23.

«Πολύ χαρούμενος με τη νίκη, ήταν μια πολύ καλή σεζόν. Είναι η πρώτη μου χρονιά στα ψηλά εμπόδια και θεωρώ πως έχω πολλά ακόμη περιθώρια βελτίωσης. Συνεχίζω με όρεξη για τον ανοιχτό» είπε ο Χρήστος Ρούμτσιος.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Γιάννης Καμαρινός (ΠΑΟΚ) με 8.09, ενώ τρίτος ήταν ο Αργύρης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 8.37 μετά από ακύρωση του Γιώργου Βασιλείου. Ο Κώστας Δουβαλίδης δε συμμετείχε στον αγώνα, καθώς από την Τετάρτη είχε έναν τραυματισμό στον προσαγωγό. Ο αθλητής ταξίδεψε στην Αθήνα, ωστόσο δεν ήταν τελικά σε θέση να πάρει θέση εκκίνησης.

πηγή: ΣΕΓΑΣ