Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Σε αγώνα μπαράζ ο Χρήστου για μία θέση στον τελικό

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 5ος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 23.05 και θα διεκδικήσει με άλλους δύο αθλητές σε μία επιπλέον κούρσα το τελευταίο “εισιτήριο” για τον αυριανό (16/12) τελικό των 50μ. ύπτιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα της Μελβούρνης.

Σε αγώνα μπαράζ με άλλους δύο αθλητές θα διεκδικήσει ο Απόστολος Χρήστου την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ύπτιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα της Μελβούρνης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 5ος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 23.05, μαζί με τον Καναδό Χαβιέρ Ασεβέδο, ενώ την ίδια ακριβώς επίδοση σημείωσε στη δεύτερη ημιτελική σειρά ο Αμερικανός Χάντερ Αρμστρονγκ. Οι τρεις κολυμβητές καταλαμβάνουν μαζί την όγδοη θέση και αυτό σημαίνει οτι θα διεκδικήσουν σε μία επιπλέον κούρσα το τελευταίο εισιτήριο για τον αυριανό (16/12) τελικό.

Ταχύτερος των ημιτελικών ήταν ο 18χρονος Αυστραλός Αϊζακ Άλαν Κούπερ, ο οποίος με 22.52 σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, αλλά και ρεκόρ Ωκεανίας.//