Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Συντριβή του Α. Ο. Ερμιονίδας από τον Πήγασο

Για την 17η  αγωνιστική  του Πρωταθλήματος μπάσκετ  Ανδρών της Α1 ΕΣΚΑΚ 2023 – 2024  ο Πήγασος υποδέχτηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο  Άστρους την πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος Α.Ο. Ερμιονίδας.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι παίκτες της ομάδας της Βόρειας Κυνουρίας  επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με όπλο την άμυνα και την τρομερή ευστοχία προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 32 – 4,  ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 58 – 18  και ουσιαστικά το παιχνίδι στην συνέχεια απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Χαρακτηριστικό της ευστοχίας των γηπεδούχων τα 19 τρίποντα!

Το τελικό 84 – 52 έδωσε την μεγάλη νίκη στην Αρκαδική ομάδα με την διαφορά των 32 πόντων.

Δεκάλεπτα : (32-4)(58-18)(72-31)(84-52)

Πήγασος (Λαμπρόγιαννης): Μαντίκος 24 (6), Ταβάνι, Μετρητίκας 2, Ζαχαριάς 3 (1), Κοψαύτης 22 (6), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 7 (1), Νίτσιος, Μαυριάς 26 (5), Καρκούλης, Κουσκουνάς

Α.Ο. Ερμιονίδας (Καλαϊτζάκης): Βραχνός, Λούζης 6, Βλαχόπουλος 13 (1), Μαναριώτης, Καράι 2, Αγρίμης 2, Κατσάβελας 2, Σελλά 2, Μπινιάρης 2, Κοντογιάννης 16, Σκούρτης 2, Καλογιάννης 5 (1)

Οίαξ Ναυπλίου 20 βαθμοί (3 – 14)

Ολύμπια και Ποσειδώνας έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στην Β´ Φάση οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-4 θα παίξουν μεταξύ τους σε αγώνες playoff (1-4) & (2-3), με νικητή στις 3 νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες της κανονικής διάρκειας.

Σε  περίπτωση που η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου έχει διαφορά μεγαλύτερη των τριών βαθμών από την δεύτερη, τότε ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια και δεν διεξάγονται playoff.

Οι  ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 9-12 θα συμμετάσχουν σε αγώνες play out με την τελευταία ομάδα να υποβιβάζεται στην Α2 κατηγορία.