Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

40ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας: Tρίτη στις γυναίκες τερμάτισε η ελληνίδα Γκλόρια Πριβιλέτζιο που στέφθηκε Πανελληνιονίκης (video)

Μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, καθώς η Γκλόρια Πριβιλέτζιο του Γ.Σ. Γλυφάδας τερμάτισε στην τρίτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 2:43.19” (42η στη γενική κατάταξη).

Παράλληλα η ελληνίδα δρομέας ήταν η νικήτρια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος. Δεύτερη Πανελληνιονίκης και 61η στη γενική κατάταξη ήταν η Σταματία Νούλα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με χρόνο 2:46:53″ και στην τρίτη θέση η Παναγιώτα Βλαχάκη του ΓΑΣ Ιλισσός με χρόνο 2:51:56″ που παράλληλα τερμάτισε στην 113η θέση στη γενική κατάταξη.

Η Μαροκινή Σικάινα Αταμάνε έκανε την έκπληξη περνώντας πρώτη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 2:31.52 και αφήνοντας δεύτερη την «χρυσή» Ολυμπιονίκη στο Τόκιο, την Κενυάτισσα Πέρες Γιέπτσιρτσιρ (2:32.19), με την οποία μονομάχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής.