Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Champions League: Μίλαν-Νιούκαστλ 0-0, Γιουνγκ Μπόις – Λειψία 1-3

Το Champions League άρχισε με μία αναμέτρηση από το φετινό “γκρουπ του θανάτου”, με τη Μίλαν να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και τη Νιούκαστλ να… αντέχει, φεύγοντας με τη λευκή ισοπαλία (0-0) από το “Σαν Σίρο”.
Για την 1η αγωνιστική του 6ου Ομίλου του Champions League, Μίλαν και Νιούκαστλ έμειναν στο 0-0 στο “Σαν Σίρο”, με τους “ροσονέρι” να μην μπορούν να βρουν το γκολ της νίκης και τις “καρακάξες” να έχουν σε τρομερή μέρα τον τερματοφύλακά τους, Νικ Πόουπ.

Την παράσταση φυσικά έκλεψε η επιστροφή του Σάντρο Τονάλι στο γήπεδο όπου μάγεψε την προηγούμενη τριετία, δέθηκε με τον κόσμο και προκάλεσε αντιδράσεις κατά της διοίκησης όταν το καλοκαίρι πωλήθηκε στις “καρακάξες”.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Νιούκαστλ επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ύστερα από το Europa League τη σεζόν 2012-2013 και στο Champions League έπειτα από την αγωνιστική περίοδο 2002-03.

Με το “δεξί” ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο του UEFA Champions League η γερμανική ομάδα, καθώς επικράτησε με 3-1 της Γιουνγκς Μπόις στην Ελβετία και πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Από νωρίς άνοιξε το σκορ η Λειψία στη Βέρνη, όμως είδε τον Ελία να ισοφαρίζει 12 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Τελικά η ομάδα του Μάρκο Ρόζε βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά με τον Σλάγκερ και στο τέλος με τον Σέσκο ο οποίος “σφράγισε” το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

Πηγή: ertsports.gr