Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Champions League: Τεράστιο «διπλό» για τον Προμηθέα, 74-65 την Χάποελ Χολόν

To πρώτο του πολύτιμο «διπλό» στον 12ο όμιλο της φάσης των «16» του Basketball Champions League, πανηγύρισε ο Προμηθέας στο «ουδέτερο» Σομπατέλι της Ουγγαρίας. Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα με 74-65 από την έδρα της Χάποελ Χολόν, για την 3η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στη δεύτερη ήττα τους.

Μετά από μία υποτονική αναμέτρηση στα πρώτα 27 λεπτά του αγώνα, γεμάτη λάθη και αστοχία από τις δύο ομάδες, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το «εύθραυστο» 40-41 για τον Προμηθέα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν αυτή που βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με σερί 0-6 ξέφυγε για πρώτη φορά με επτά πόντους (40-47 στο 29΄), ενώ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +5 (45-50).

Στην εκκίνηση του… επιλόγου, ακολούθησε ακόμη ένα κομβικό ξέσπασμα των Αχαιών, οι οποίοι με νέο σερί 0-8 εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας 13 πόντων (45-58 στο 33΄).

Η ελληνική ομάδα έμεινε σε απόσταση μέχρι το 36΄, όταν βρέθηκε στο +9 (57-66), ενώ ακόμη κι όταν οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να απειλήσουν μειώνοντας στο 38΄ σε 63-66, μετά από σερί 6-0, ο Χάντερ Χέιλ πήρε το «όπλο» του και με πέντε προσωπικούς πόντους (1 τρίποντο), έγραψε στα 51΄΄ για τη λήξη το 63-71, «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον Προμηθέα.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ στους 18 σταμάτησε ο Άντονι Κάουαν. Από τη Χάποελ από 18 πόντους σημείωσαν οι Νετανέλ Άρτζι και Σον Ντόσον.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αουνκρόγκερς, Καλατράβα, Βογίνοβιτς