Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Europa League: Ηττήθηκε αλλά πέρασε η Μίλαν, ιστορική πρόκριση της Καραμπάγκ στο φινάλε της παράτασης με Μπράγκα

Φράιμπουργκ και Καραμπάγκ «επιβίωσαν» από τα «θρίλερ» με Λανς και Μπράγκα και πανηγύρισαν στην παράταση τεράστιες προκρίσεις στους «16» του Europa League με 3-2 και 2-3 αντίστοιχα.

Η Λανς «πάγωσε» στο πρώτο 45λεπτο το «Europa Park» παίρνοντας προβάδισμα με 2-0 εις βάρος της Φράιμπουργκ, ωστόσο, στο τέλος χαμογέλασαν οι Γερμανοί. Με δύο γκολ του Σάλαϊ στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση (0-0 το πρώτο ματς), όπου ο Γκρέγκοριτς (είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή) σφράγισε τη μεγάλη ανατροπή των γηπεδούχων στο 99΄.

Ιστορική πρόκριση στη συνέχεια της διοργάνωσης πήρε η Καραμπάγκ, παρότι από το 58΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες (Καφαρκιουλίγεφ) και στη συνέχεια βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην έδρα της.

Η Μπράγκα είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (είχε ηττηθεί στην Πορτογαλία με 2-4), ωστόσο, στο επιπλέον μισάωρο η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν «βρήκε» δύο γκολ, το δεύτερο που την έστειλε στους «16» στο 120΄+2 για το τελικό 2-3.

Ο Μπεναζμέν Μπουριζό (Ρεν) έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του (χατ τρικ), αλλά το 3-0 του πρώτου αγώνα υπέρ της Μίλαν αποδείχθηκε υπεραρκετό για τους «ροσονέρι» να βρεθούν στους «16» του Europa League, παρά την αποψινή τους ήττα επί γαλλικού εδάφους με 3-2.

Το 2-1 στο «Ντα Λουζ» επί της Τουλούζ αρκούσε στην Μπενφίκα για να βρεθεί στους «16» του Europa League, μετά το αποψινό 0-0 στην έδρα της γαλλικής ομάδας, η οποία πάλεψε για να κάνει την έκπληξη αλλά δεν τα κατάφερε.

Τ΄ αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς των play off του Europa League:

Τουλούζ (Γαλλία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-0
Α΄ αγ. 1-2: Προκρίθηκε η Μπενφίκα με συνολικό σκορ 2-1

Ρεν -Μίλαν 3-2 (11΄, 54΄πεν, 68΄πεν. Μπουριζό – 22΄ Γιόβιτς, 58΄ Λεάο)
Α΄ αγ. 0-3: Προκρίθηκε η Μίλαν με συνολικό σκορ 5-3

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)-Μπράγκα (Πορτογαλία) 2-3 παρ. (κ.α. 0-2)
(102΄ Σίλβα, 120΄+2 Ακουντζάντε – 70΄ Φερνάντες, 83΄ Τζαλό, 115΄ πεν. Μπανζα)
Α΄ αγ. 4-2: Προκρίθηκε η Καραμπάγκ με συνολικό σκορ 6-5

Φράιμπουργκ -Λανς 3-2 παρ. (κ.α. 2-2) (67΄, 90΄+2 Σάλαϊ, 99΄ Γκρέγκοριτς – 28΄ Περέιρα ντα Κόστα, 45΄+2 Γουαχί)
Α΄ αγ. 0-0: Προκρίθηκε η Φράιμπουργκ με συνολικό σκορ 3-2

Ρόμα (Ιταλία)-Φέγενορντ (Ολλανδία) 22:00 Α΄ αγ. 1-1

Σπάρτα Πράγας -Γαλατασαράι 22:00 Α΄ αγ. 2-3

Μαρσέιγ -Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 22:00 Α΄ αγ. 2-2

Σπόρτινγκ Λισ.(Πορτογαλία)-Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία) 22:00 Α΄ αγ. 3-1

Οι οκτώ νικήτριες των ομίλων από το Europa League που έχουν ήδη προκριθεί στους «16» είναι οι: Γουέστ Χαμ, Μπράιτον, Ρέιντζερς, Αταλάντα, Λίβερπουλ, Βιγιαρεάλ, Σλάβια Πράγας και Μπάγερ Λεβερκούζεν.