Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

“Άνετο” 3Χ3 για την ΑΕΚ

Η “Ένωση” επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με 28-21 στο “Γ. Κασιμάτης” για την τρίτη αγωνιστική της Handball Premier και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “κιτρινόμαυροι” θα πάνε στη διακοπή του πρωταθλήματος για τις εθνικές ομάδες, έχοντας το απόλυτο στις πρώτες αγωνιστικές. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε… στροφές και κέρδισε εύκολα.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την ΑΕΚ, αφού προηγήθηκαν με δύο γκολ (0-2). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα λεπτά, με τον Αερωπό Έδεσσας να παραμένει μπροστά (5-7). Μετά το 15′ η “Ένωση” πήρε… κεφάλι και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (15-12). Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και με “πρωτεργάτη” τον Ηλιόπουλο ανέβασε τη διαφορά σε 20-14. Κεδέρης και Ρογκούλσκι ανέλαβαν δράση από εκεί και πέρα και η “Ένωση” επικράτησε με τελικό σκορ 28-21.