Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Έχασε το “διπλό” μέσα από… τα χέρια της η Γουλβς | Άνετη απόδραση με τεσσάρα για την Τότεναμ

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν οι “πετεινοί” στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 4:0, αλλά και οι “λύκοι” που πέρασαν με 1:0 από την έδρα της Άστον Βίλα.

Άστον Βίλα – Γουλβς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το “πάνω χέρι” στο ρυθμό και μόλις στο 12ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ της αναμέτρησης. Ο Ποντένσε εκμεταλλεύτηκε μια πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή της Άστον Βίλα και με ένα δυνατό σουτ, έκανε το 1:0 για τη Γουλβς. Η κατοχή και οι φάσεις άνηκαν στην ομάδα του Λοπετέγκι, η οποία απείλησε στο 22′ με την προσπάθεια του Νούνιες να σταματά στον Εμιλιάνο Μαρτίνες. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ελλιπές από ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν “στροφές”. Ο Ινγκς δέχτηκε μια πάσα του Μινγκς στο 78′ και με εξαιρετικό σουτ στην κάτω αριστερή γωνία, ισοφάρισε σε 1:1, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Η Γουλβς έχασε μια σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, καθώς ο Μαρτίνες στέρησε τη… δόξα στον Νούρι και έτσι οι δυο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 1:1.

ΓΚΟΛ: 78′ Ινγκς / 12′ Ποντένσε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 82′ Κουτίνιο / 36′ Χουάνγκ, 45+1′ Κίλμαν, 52′ Κόστα

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ

Ο αγώνας άρχισε με την Κρίσταλ Πάλας να είναι πιο απειλητική στα πρώτα λεπτά του, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο 27′ και στο 31′ με τους Αγιού και Άντερσεν. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν και πέναλτι πριν την ανάπαυλα, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR, το παιχνίδι συνεχίστηκε. Ο ρυθμός έμεινε παρόμοιος και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν με το “μηδέν” στα αποδυτήρια. Η Τότεναμ μπήκε… ζεστή στο δεύτερο μέρος και στο 48′, ο Πέρισιτς βρήκε με σέντρα τον Κέιν, ο οποίος κατάφερε να νικήσει τον Γκουάιτα για το 1:0 υπέρ των “πετεινών”. Λίγο αργότερα, στο 55′, ο Κέιν βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή των γηπεδούχων και με άψογο τελείωμα διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του στο ματς. Ο ρυθμός μπορεί να έπεσε στον αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις. Στο 68′, ο Ντόχερτι με ένα σουτ στην αριστερή γωνία του Γκουάιτα, διαμόρφωσε άνετα το 3:0 και το… κερασάκι στην τούρα, το έβαλε στο 72′ ο Σον, ο οποίος με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 4:0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 48′, 53′ Κέιν, 68′ Ντόχερτι, 72′ Σον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 61′ Σλουπ / 42′ Σκιπ, 77′ Γκιλ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής στην Premier League:

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 3:1

Αρσεναλ-Νιούκαστλ 0:0

Εβερτον-Μπράιτον 1:4

Λέστερ-Φούλαμ 0:1

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπόρνμουθ 3:0

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 0:1