Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ήττα του Πήγασου στον 1ο Τελικό των Playoff

Στον πρώτο αγώνα των τελικών Playoff του πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών της Α1 ΕΣΚΑΚ, η ομάδα του Πήγασου δεν τα κατάφερε αφού ηττήθηκε στην Ερμιόνη με 75 – 63.

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο, όπως αρμόζει σε έναν τελικό, με φιλάθλους και από τις δυο ομάδες.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τους παίκτες της Αρκαδικής ομάδας  οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται στο σκορ στο ημίχρονο 34-32.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Η πίεση της Ερμιόνης, οι βιαστικές και άστοχες επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την κακή άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στην Ερμιόνη να τρέξει ένα σερί 19 πόντων και να προηγηθεί.

Ο Πήγασος μείωσε την διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να διεκδικήσει την νίκη.

Επόμενος τελικός τη Μεγάλη Τετάρτη (01-05-2024) και 19:00 ώρα στο κλειστό γυμναστήριο Άστρους.

Ο αγώνας αυτός είναι ο τελευταίος εντός έδρας για την φετινή χρονιά.

Δεκάλεπτα : (16-19) (32-34) (55-43) (75-63)

Α.Ο. Ερμιονίδας (Καλαιτζάκης): Λούζης 4, Βλαχόπουλος 2, Μαναριώτης 8 (2), Καράι 7 (1), Αγρίμης 15 (3), Κατσάβελας 10, Σελλά 3, Μπινιάρης 10, Κοντογιάννης 13 (1), Σκούρτης 3 (1), Καλογιάννης.

Πήγασος (Λαμπρόγιαννης): Μαντίκος 19 (5), Κουσκουνάς, Μετρητίκας, Ζαχαριάς, Κοψαύτης 25 (2), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 7 (2), Νίτσιος, Μαυριάς 10 (1), Καρκούλης 2, Μεσίνης.