Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Αγχώθηκε αλλά… κέρδισε

Σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε για μεγάλο μέρους του, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και κινδύνεψε στο φινάλε, η Ρεάλ Μπέτις επικράτησε με 1-0 της Οσασούνα στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι βρήκε γκολ στο 34′ χάρη στον Μπόρχα Ιγκλέσιας με ένα φανταστικό σουτ. Στη συνέχεια διατήρησε την κατοχή και κρατήθηκε μπροστά στο σκορ έως το ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν… ανεβασμένοι. Όταν στο 73′ ο Πετζέλα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να πάρουν κάτι φεύγοντας από τη Σεβίλλη. Παρ’ όλα αυτά δεν τα κατάφεραν, χάνοντας για πρώτη φορά φέτος. Αντιθέτως, η Μπέτις πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και με τους 9 βαθμούς που τις δίνει το 3/3 απολαμβάνει, προς το παρόν, τη μοναξιά της πρώτης θέσης.