Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Από “90άρα” σε “90άρα” ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη συνέχισε με νίκες τις υποχρεώσεις της στην Α1 μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας με 92-61 των Εσπερίδων Καλλιθέας και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι… πρωτιάς με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τις “ερυθρόλευκες”, ενώ για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση σκόραρε πάνω από 90 πόντους. Το σύνολο του Θάνου Σόφτση παραμένει στην 3η θέση, με ρεκόρ 9-8.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (6-4, 3′). Το ντέρμπι της πρώτης περιόδου συνεχιζόταν, όμως η Πότερ ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (15-10, 7′), με “γκολ-φάουλ”. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις “πράσινες” να προηγούνται με 22-20.

Οι φιλοξενούμενες συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά, χωρίς να καταφέρνουν να ανεβάσουν τη διαφορά (27-23, 13′). Στη συνέχεια οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ανέβασαν το ρυθμό και “χτυπώντας” στο τρανζίσιον ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (39-26, 17′). Με “σκληρή” άμυνα και ευστοχία στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 48-29.

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να μειώσουν τη διαφορά, όμως δεν κατάφερναν να βρουν αντίδραση (54-33, 23′). Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι “πράσινες” αύξαναν τη διαφορά, η οποία έφτασε το +26 (63-37, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 66-44.

Η τελευταία περίοδος είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Ελένη Καπογιάννη να επιχειρεί ροτέισιον, όμως τη διαφορά να μην πέφτει (72-46, 33′). Η Ελεάννα Χριστινάκη, η οποία έκανε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (84-54, 38′), ενώ το τελικό σκορ ήταν 92-61 για τον Παναθηναϊκό.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 29-48, 44-66, 61-92

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σόφτσης): Στολίγκα 9, Βιργκιόγκε 13, Τσούρντου, Γασπαράτου 1, Πρίφτη 6 (1), Κορρέ 21 (3), Μαργέλου 2, Κασάπογλου, Χίγκινς 9, Γουλφολκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 7, Ζιάκα, Κωτούλα 9 (1), Παυλοπούλου 8 (2), Πότερ 19, Σωτηρίου 6, Αλεξανδρή 5 (1), Χριστινάκη 19 (1), Φελούρη, Κάρτερ 3 (1), Θεοδωρομανωλάκη 10 (2), Χαιριστανίδου 6.