Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Διέλυσε τον Ιωνικό ο Κολοσσός

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η ομάδα της Ρόδου, η οποία διέλυσε εκείνη της Νίκαιας με 89-48 και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά τετράδας. 6/6 στο νησί η ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Ο αγώνας

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε ο Κολοσσός Ρόδου στο παιχνίδι και με τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου προηγήθηκε στο 4′ με 12-4. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εξαιρετική από την περίμετρο και με τρίποντο του Κατσίβελη ανέβασε την διαφορά στους 9, 15-6. Χατζηδάκης και Κένταλ σκόραραν για το 25-8 με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως καθαρίζουν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 25-12.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά διψήφια διαφορά και με τους Κόφι και Τζέιμς να σημειώνουν τρίποντα πήγαν την διαφορά στους 14, 34-20. Οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους του Δημήτρη Κατσίβελη, ο οποίος συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 18, 42-24.

Με ένα επιμέρους 12-3 σερί στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου μπήκε ο Κολοσσός, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στους 27, 54-27. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση πήραν διαφορά 30 πόντων, 63-33 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η μη χρησιμοποίηση του Μαυροκεφαλίδη, δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση του Ιωνικού, η οποία δεν λειτουργούσε σωστά. Το τελικό 89-48 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού ο Κολοσσός από την αρχή του αγώνα πήρε διψήφια διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ μέχρι το φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 42-24, 63-33, 89-48

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίξον 8 (2), Χατζηδάκης 5 (3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ιορδάνου 6, Σμιθ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 7 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιανγκ 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόφι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Αρσενόπουλος 7 (3/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντζαρης 1 (1 ασίστ, 4 λάθη), Χόκινς 5 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λέισι 11 (4/5 δίποντα), Παρκς 9 (4/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπέμπης 3 (1), Νούνιεζ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμονς 2, Πετανίδης 2, Κορκοντζέλος