Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Η Παρτιζάν έριξε από την κορυφή τη Μονακό

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Μονακό με 100-80 και έφτασε στις 8 νίκες, μπαίνοντας ξανά στο κόλπο της οκτάδας.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες, οι οποίες έμεναν κοντά στο σκορ, 9-9 στο 4′. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κυριάρχησε και τρέχοντας ένα 17-8 σερί έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 26-17 με τον Μαντάρ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και να σημειώνει 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος. Οι Μονεγάσκοι, βρήκαν λύσεις με τους Χολ, Ντιαλό και Οκόμπο να ηγούνται στην επίθεση, κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, 43-40 στο 18′. Η Παρτιζάν, αντέδρασε και με τον Λεσόρ να βάζει 5 και τον Πάντερ 3 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 48-47.

Στο ίδιο μοτίβο κυλούσε και το τρίτο δεκάλεπτο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, 55-55 στο 25′. Παπαπέτρου, Άντζουσιτς και Λεσόρ σκόραραν και οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα, 69-68 στο 30′. Για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, ο Οκόμπο είχε φτάσει στους 13.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ψαλίδα άνοιξε για τους γηπεδούχους. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζέιμς και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν διαφορά 11 πόντων, 79-68 με τον Λεσόρ να φτάνει τους 20 σε αυτό το σημείο (8/9 σουτ). Ο Ντανίλο Άντζουσιτς, είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο διαμόρφωσε το 85-73 στο 35′. Με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου, η διαφορά πήγε στους 15, 90-75 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80