Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός με τη Ρόμα

Ντέρμπι πρωτιάς ήταν η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, με τις “ερυθρόλευκες” να μένουν στη δεύτερη θέση μετά και την ισοπαλία.

Το +3 που είχε ο Ολυμπιακός στη διαφορά τερμάτων, δεν αρκούσε για να του δώσει την πρωτιά στον όμιλο με τη Ρόμα, για τον τρίτο γύρο του Champions League στο πόλο γυναικών. Οι Ιταλίδες σε νεκρό χρόνο ισοφάρισαν σε 12-12 κι έτσι πήραν την πρώτη θέση στον όμιλο, με την ελληνική ομάδα ωστόσο να έχει προκριθεί επίσης στην 8αδα έστω και ως δεύτερη στον όμιλο.

Οι “ερυθρόλευκες” είχαν ένα μέτριο δεύτερο οκτάλεπτο που τις έφερε πίσω στο σκορ με 6-4, ωστόσο στην τρίτη περίοδο έβγαλαν αντίδραση και πήγαν για τα τελευταία 8 λεπτά του ματς προηγούμενες με 9-8. Δύο λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 12-10, ωστόσο σε νεκρό χρόνο η Πικόζι ισοφάρισε την παρτίδα σε 12-12.//

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-2, 2-5, 4-3

Ρόμα: Ιχελμπέργκερ, Πάπι, Γκαλάρντι, Καρόσι, Τζιουστίνι 2, Ρανάλι 4, Πικόζι 3, Ταμπάνι, Ναρντίνι 1, Ντι Κλαούντιο, Κοτσιέρε 1, Αντριους 1, Γκαλμπάνι

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 2, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Τωρνάρου, Πλευρίτου Β. 3, Κρίστμας 2, Μυρικοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου