Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Και στο τέλος μίλησε ο… Μπάρον

Ο Αμερικανός γκαρντ οδήγησε την Ολίμπια Μιλάνο σε μια σπουδαία νίκη, με ανατροπή και ένα 19-0 σερί, στα τελευταία πέντε λεπτά, απέναντι στη Μονακό (79-71) για την 15η αγωνιστική της Euroleague, πετυχαίνοντας κρίσιμα σουτ στο φινάλε… θρίλερ.

Παρόλο που οι Μονεγάσκοι πήραν μεγάλο προβάδισμα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα… ψυχικά αποθέματα και με “μπροστάρη” τον Μπίλι Μπάρον (23 πόντοι) έφτασαν σε μια σπουδαία -βαθμολογική και ψυχολογική- επικράτηση.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στο ίδιο “μοτίβο”, ενώ ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (4-3, 3′). Μιλάνο και Μονακό συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό και βάδιζαν… χέρι-χέρι στο σκορ (15-15, 6′). H πρώτη περίοδος τελείωνε ισόπαλη, όμως ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, ευστοχώντας σε όλες (24-21).

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά την έναρξη του αγώνα (28-27, 23′). Ο Μάικ Τζέιμς πήρε… μπρος και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 38-29, στο 26′. Οι Μιλανέζοι στο τέλος του ημιχρόνου “κατέρρευσαν” και πήγαν στα αποδυτήρια 13 πόντους πίσω από τη Μονακό (47-34).

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες μπήκαν “νωθρά” και είχαν αρκετές άστοχες επιθέσεις (50-36, 23′). Η Μονακό διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και προηγούνταν με 15 πόντους (56-41, 26′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά, όμως δεν μπορούσαν να τη φτάσουν σε μονοψήφιο αριθμό (62-51).

Η Μονακό διατηρούσε τη διαφορά, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απαντήσουν στις επιθετικές… αρετές του Μάικ Τζέιμς και των συμπαικτών του (66-55, 33′). Το Μιλάνο μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό μετά από αρκετή ώρα (71-60, 36′), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε με τρίποντο του Μπάρον (70-70, 38′). Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν αυτή που “χαμογέλασε” στο τέλος, επικρατώντας με 79-71.