Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Κορινθία: Σημαντική παρουσία του Ναυτικού Ομίλου στην Πάτρα

Με τη συμμετοχή 38 αθλητών έλαβε μέρος η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Κορίνθου στην Πάτρα, εκεί όπου διεξήχθησαν παράλληλα η Α΄ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος για τις αγωνιστικές κατηγορίες και οι θερινοί αγώνες 9-12 ετών για τις προαγωνιστικές κατηγορίες.

Οι αθλητές του ΝΟΚ κατάφεραν μέσω των εμφανίσεών τους να φέρουν στην ομάδα συνολικά 75 μετάλλια και πολλά ατομικά ρεκόρ.

Συγκεκριμένα η προαγωνιστική ομάδα συμμετέχοντας με 24 αθλητές τόσο σε ατομικά όσο και σε ομαδικά αγωνίσματα κατέκτησε 37 μετάλλια, σε μια συνολικά καλή εμφάνιση με πολλά ατομικά ρεκόρ.

Η αγωνιστική ομάδα συμμετέχοντας με 14 αθλητές κατέκτησε 38 μετάλλια , με εξίσου πολλά ατομικά ρεκόρ. Επίσης , με τις θέσεις που κατέλαβαν οι αθλητές, έφεραν την Κόρινθο στην 3η θέση με 160 βαθμούς στην κατάταξη των γυναικών, στους άντρες η ομάδα κατετάγη επίσης 3η απέχοντας μόλις 17 βαθμούς από την 2η, ενώ στη γενική βαθμολογία η ομάδα βρέθηκε στην 4η θέση απέχοντας μόλις 17 βαθμούς από την 2η θέση στην περιφέρεια Πελοποννήσου.