Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Νίκη… ανάσα για τη Βίρτους

Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο έβγαλε αντίδραση και επιβλήθηκε με 85-76 επί της Άλμπα Βερολίνου στο τελευταίο ματς της 13ης “στροφής” της Euroleague.

Ο αγώνας

To ματς άρχισε με σκληρές “μάχες” εκατέρωθεν και έτσι καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Σύντομα, η Βίρτους με προσπάθεια του Ζαιτέ προηγήθηκε με 14-9 (6′), όμως η Άλμπα Βερολίνου απάντησε με πρωταγωνιστές της τους Λάμερς και Προσίντα, ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (14-15, 9′). Ο Μπακό με 4 διαδοχικούς πόντους όμως έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με 18-15 για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι Σίκμα και Προσίντα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας έτσι στον πόντο (21-20, 12′). Ο Μίλος Τεόντοσιτς τόσο με τη δημιουργία του, όσο και με τα σουτ τριών πόντων, έδωσε το… μομέντουμ στους Ιταλούς, που προηγήθηκαν με 8 πόντους (33-25, 17′), λίγο πριν την ανάπαυλα. Το σύνολο του Σκαριόλο ανέβασε “στροφές” και έτσι “έκλεισε” το πρώτο ημίχρονο, ανεβάζοντας το σκορ για πρώτη φορά σε… διψήφια νούμερα (40-29) χάρη σε δυο βολές του Μπακό.

Η Βίρτους ξεκίνησε “ζεστά” στο δεύτερο μέρος, με τους Χάκιετ και Σενγκέλια να δίνουν από νωρίς λύσεις για το +14 (45-31, 22′). Οι Γερμανοί απάντησαν μέσω των Σμιθ και Κουμάντζε, όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν άμεσα την αμυντική τους λειτουργία, κρατώντας διαρκώς ένα προβάδισμα… ασφαλείας (56-47, 37′). Οι προσπάθειες των Χάκετ και Μίκι, ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (63-52) για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76