Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ο καταπληκτικός Μπέικον δεν… αρκούσε

Μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Euroleague, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Ισπανία κόντρα στην Βαλένθια, ηττήθηκε στην παράταση με 94-91 και “έπεσε” στο 6-7 ρεκόρ. Συγκλονιστικός ο Μπέικον με 22 πόντους από το δεύτερο ημίχρονο και μετά.

Με το… αριστερό ξεκίνησε την “διαβολοβδομάδα” του στην Euroleague ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βαλένθια, γνωρίζοντας την ήττα με 94-91 στην παράταση. Για τους νικητές, ο Ντούμπλιεβιτς είχε 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για το “τριφύλλι”, 22 είχε ο Μπέικον και 21 ο Γουίλιαμς.

Ο αγώνας

Τρομερός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να το βλέπουν… βαρέλι από την περίμετρο ευστοχώντας σε 4 τρίποντα σε δύο λεπτά. Με 5 πόντους του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και 2 του Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5, 13-8 στο 4′. Το “τριφύλλι” έβγαζε ενέργεια στο παρκέ και με τον Πάρις Λι να ευστοχεί από την περίμετρο και τον Πονίτκα από κοντά πήρε διψήφια διαφορά, 25-15. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-20 για την ομάδα του Ράντονιτς.

Μέσα σε 40” στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια έτρεξε ένα 4-0 σερί, μειώνοντας στους 2 με τον Σέρβο τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Οι “νυχτερίδες” δεν θορυβήθηκαν και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ με 28-26. Οι Ισπανοί, είχαν το μομέντουμ στο παιχνίδι και με το δίδυμο ΡιβέροΝτούμπλιεβιτς να “καθαρίζει”, πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 34-30. Ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση και με τον Γουίλιαμς να σημειώνει γκολ-φάουλ προσπέρασαν με 35-34. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75 και ανέβασαν την διαφορά στους 6, 44-38. Με τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς, οι “πράσινοι” μείωσαν στους 3, 44-41 με το τέλος του ημιχρόνου.

Με πέντε συνεχόμενα τρίποντα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια στο παρκέ, η οποία βρήκε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά, 59-45. Ο Παναθηναϊκός, με τρίποντα του Γουίλιαμς και του Πονίτκα, μείωσε στους 8, 59-51 στο 25′. Η ομάδα του Μουμπρού, ήταν εντυπωσιακή έξω από τα 6,75 σε αυτό το διάστημα (7/11 τρίποντα) και προηγήθηκαν με 65-52. Σε εκείνο το σημείο, ήρθε η αφύπνιση του Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος σημείωσε διαδοχικούς πόντους και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Γουίλιαμς μείωσε στους 5, 68-63. Το δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater του Ριβέρο για το 70-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” μπήκε πιο δυνατά και με ένα επιμέρους 7-0 σερί (5 του Γουόλτερς και 2 του Γουίλιαμς) ισοφάρισε σε 70-70. Η απάντηση ήταν άμεση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με 4 πόντους από τους περιφερειακούς τους έκαναν το 74-70. Οι “πράσινοι” προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά οι “νυχτερίδες” έβρισκαν διαρκώς λύσεις και με τον Ντούμπλιεβιτς πήραν διαφορά 7 πόντων, 80-73. Ο Ντουέιν Μπέικον, δεν τα παρατούσε και με 5 σερί πόντους μείωσε στους 2, 80-78. Με βολές ο Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 82-82, 1,07΄για το τέλος. Ο Ντούμπλιεβιτς έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην Βαλένθια, αλλά ο Αμερικανός ηγέτης του “τριφυλλιού” ισοφάρισε στέλνοντας το ματς στην παράταση με 84-84.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι “νυχτερίδες” με πόντους του Ντούμπλιεβιτς έπαιρναν το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μπέικον να είναι ασταμάτητος, ισοφάριζε. Ο Αμερικανός, με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο “τριφύλλι”, 91-90 2 λεπτά για το τέλος. Σε εκείνο το σημείο, μίλησε ο Ριβέρο, ο οποίος με 4 προσωπικούς πόντους, έδωσε προβάδισμα στη Βαλένθια, 94-91, 27” για το τέλος. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε τρίποντο και γνώρισε την ήττα με 94-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, 94-91 (παρ.)