Κεντρική Ελλάδα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Πετρούσεφ και Νέντοβιτς καθόρισαν το “θρίλερ” στη Βαλένθια

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε αγχωτική νίκη στο “Λα Φοντέτα” (77-75) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Οι δύο Σέρβοι των φιλοξενούμενων ήταν καταλυτικοί στο να φτάσουν στη σημαντική αυτή επικράτηση.

Νεμάνια Νέντοβιτς (19 πόντοι, 6 ασίστ) και Φιλίπ Πετρούσεφ (25 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες) βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά, με την απουσία του Βιλντόσα να μη γίνεται αισθητή, παρά τη μαχητικότητα που επέδειξαν οι παίκτες της Βαλένθια, που έκαναν το παιχνίδι… ροντέο.

Ο αγώνας

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με ενέργεια και θέληση να επιβλήθουν η μία στην άλλη, με τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να έχουν σκορ και τη Βαλένθια να προηγείται με 7-6. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν… πόντο-πόντο, με τον Μπέντιλ να βάζει μπροστά τους Σέρβους (14-13, 7′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 24-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τους Σέρβους να ξεφύγουν και μείωσαν στον πόντο (35-34, 13′). Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, ωστόσο, “έτρεξαν” εκ νέου ένα σερί και ανέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (41-34, 17′). Το ημίχρονο βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 47-42, έχοντας τον Φιλίπ Πετρούσεφ σε εξαιρετικό βράδυ.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ μέσω της άμυνας τους, όμως ήταν άστοχοι μπροστά (50-46, 23′). Η Βαλένθια κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στον πόντο με τρίποντο του Ράντεμπο (57-56, 27′). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τα ηνία και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 61-58 υπέρ τους.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με τους Πετρούσεφ και Νέντοβιτς να πρωταγωνιστούν ανέβασαν τη διαφορά στους έξι (65-59, 33′). Οι δυο τους, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, έδωσαν… αέρα εννιά πόντων στους Σέρβους σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού (72-63, 37′). Το παιχνίδι έγινε… θρίλερ με τη Βαλένθια να φτάνει στον πόντο λίγο πριν τη λήξη (72-71, 39′). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν, εν τέλει, στη νίκη, επικρατώντας με 77-75.

O MVP

Ο Φιλίπ Πετρούσεφ ήταν ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης, τελειώνοντας με 25 πόντους (11/11 βολές, 7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 32:17 λεπτά.//

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-47, 58-61, 75-77

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 11, Πουέρτο 3, Πρέπελιτς 3, Πραντίγια 10, Γουέμπ 3, Λόπεθ-Αροστέγι 3, Τζόουνς 16, Φεράντο, Ράντεμπο 10, Ντούμπλιεβιτς 2, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 10

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 8, Λαζάρεβιτς 3, Μίτροβιτς, Λάζιτς 3, Ντόμπριτς 9, Ίλιτς 6, Νέντοβιτς 19, Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 25, Τόπιτς, Μπέντιλ 2