Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Προβάδισμα πρόκρισης για την Ελσίνκι

Με τον αγώνα της Φινλανδικής ομάδας κόντρα στη Σίλκεμποργκ ξεκίνησαν οι πρώτες αναμετρήσεις στα “ζευγάρια” για τα πλέι οφ των προκριματικών του Europa League, όπου πλέον υπάρχει και η παρουσία VAR.

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι από πλευράς ποιότητας, η Ελσίνκι επικράτησε της Σίλκεμποργκ με 1-0 “Μπολτ Αρίνα”. Ένα γκολ στο 80ο λεπτό με τον Μπρόουνε ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους. Σε ότι αφορά το θέαμα, το ματς ήταν… άσχημο μιας και καμία ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ναι μεν την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι με αυτή. Μάλιστα, στο 69ο λεπτό έμειναν με παίκτη λιγότερα χάρη σε απευθείας αποβολή του Καλισίρ. Σε εκείνο το σημείο οι Φινλανδοί πήραν τον έλεγχο και κατάφεραν να σκοράρουν. Το συγκεκριμένο σκορ δίνει πολύ σημαντικές πιθανότητες στην ομάδα του Τόνι Κόσκελα ενόψει της ρεβάνς στη Δανία.