Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Πρόκριση στους τελικούς για Χρήστου και Γκολομέεβ

Οι δύο Έλληνες αθλητές βρίσκονται στους τελικούς στα 50 μέτρα ύπτιο και 50 μέτρα ελεύθερο αντίστοιχα, με τον Χρήστου να χρειάζεται τη διαδικασία των μπαράζ, αλλά να παίρνει τελικό το εισιτήριο.

Ο Απόστολος Χρήστου νίκησε στον μπαράζ των 50μ. ύπτιο τον Αμερικανό Χάντερ Άρμστρονγκ και σήμερα (16/12, 11:12) θα πέσει στον τελικό του αγωνίσματος, στο 16ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης, σε πισίνα 25μέτρων, που διεξάγεται στη Μελβούρνη.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στη πισίνα των 50μ, σημείωσε επίδοση 23:15 έναντι 23:30 του αντιπάλου του, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Καναδός Χαβιέ Ασεβέντο. Οι τρεις τους είχαν κολυμπήσει σε χρόνο 23:18 στον ημιτελικό και είχαν βρεθεί στην 8η θέση. Ο Απόστολος αγωνίστηκε και στον τελικό στα 100μ ύπτιο, στον οποίο τερμάτισε στην 5η θέση.

Την πρόκριση πήρε και ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μέτρα ελεύθερο. Αγωνίστηκε στην 9η προκριματική σειρά και ήταν τρίτος στη κούρσα με 21:21, για να προκριθεί στα ημιτελικά (16/12, 11:41) με την 14η επίδοση.//