Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ράλλυ Αιγαίου: Πρώτο το «PEGA» της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων στην 59η διοργάνωση αφιερωμένη στη Χίο (video)

Με εξαιρετικές ιστιοπλοϊκές συνθήκες και τα πληρώματα των σκαφών να διεκδικούν την πρωτιά, τόσο για την 4η ιστιοδρομία όσο και για τη γενική κατάταξη της διοργάνωσης, ολοκληρώθηκε από αγωνιστικής πλευράς, το 59ο Ράλλυ Αιγαίου.

Το πρωί της περασμένης Παρασκευής, τα πληρώματα αποχαιρέτησαν το λιμανάκι Λημιά της Βολισσού στη ΒΔ Χίο και τους φιλόξενους κατοίκους της και άνοιξαν πανιά για την ιστιοδρομία της επιστροφής, για να τερματίσουν μπροστά από τον Ναό του Ποσειδώνα, στο Σούνιο.

Το κύπελλο στην μακροβιότερη διοργάνωση Αγώνων Ιστιοπλοϊας Ανοικτής Θαλάσσης, κατέκτησε στο 59ο Ράλλυ, το σκάφος «PEGA» της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων αν και ισοβάθμησε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης με το «Velos» των Ολυμπιονικών Τάκη Μάντη – Παύλου Καγιαλή.

Στην τελευταία 4η ιστιοδρομία (Βολισσός – Σούνιο) πρώτευσε το «Optimum S – Samos Steamship».
Ενώ στην κατηγορία Sport νικητής στην 4η ιστιοδρομία αναδείχθηκε το σκάφος «Water Gipsy» με κυβερνήτη τον Ιωάννη Μαραγκουδάκη, που κατέκτησε και την πρωτιά στη γενική κατάταξη.

Η απονομή των κυπέλλων θα πραγματοποιηθεί σήμερα Δευτέρα 20 Ιουνίου, στις 9.00 μ.μ., στη Ναυτική Διοίκηση Αιγαίου.
Διοργανωτής του Ράλλυ Αιγαίου είναι ο Πανελλήνιος Όμιλος Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης.

Σημείο αναφοράς η Βολισσός
Η φετινή διοργάνωση του Ράλλυ Αιγαίου ήταν αφιερωμένη στη Μνήμη της «Σφαγής της Χίου» (1822).
Ετσι τις προηγούμενες ημέρες  με αφετηρία τη Βολισσό έγιναν  η 2η Ιστιοδρομία («Περίπλους νοτίων παραλιών Χίου», απόσταση 48 ν.µ.) και η 3η (Βολισσός- Ψαρά- Βολισσός, απόσταση 35 ν.µ.).

Λίγο πριν την αναχώρηση από τη Βολισσό, στην εκπομπή «Συνδέσεις» της ΕΡΤ1 μίλησαν ο Ολυμπιονίκης Τάκης Μάντης από το σκάφος ΒΕΛΟΣ και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γιάννης Γκράσης από το σκάφος της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων.