Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Τουρνουά «Ακρόπολις»: Ιταλία – Ελλάδα 74 – 70

Η Ιταλία ήταν ανώτερη για 40 λεπτά κόντρα στην Ελλάδα, επικράτησε με 74-70 αναγκάζοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο τουρνουά. Παράλληλα, η “σκουάντρα αντζούρα” με  2/2 νίκες κατέκτησε το “Ακρόπολις”.

Με τέσσερις πόντους του Μέλι ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ιταλία, η οποία προηγήθηκε με 4-0. Η Ελλάδα με γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο και καλάθι του Παπαγιάννη πέρασε μπροστά στο σκορ, 5-4. Η “σκουάντρα αντζούρα” απάντησε με ένα δικό της 6-0 για το 10-5 με τους Μέλι και Φοντέκιο. Η έλευση των ΜήτογλουΛαρεντζάκη και Παπαπέτρου, έδωσε φρεσκάδα στην Εθνική, η οποία μείωσε στους 3, 14-11 στο 8′. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με 5 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου, ισοφάρισε σε 16-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Σεβερίνι για το 19-16 υπέρ της Ιταλίας.