Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Champions League: Μια ανάσα από τους «16» η Σοσιεδάδ, η Ουνιόν έκανε την έκπληξη στη Νάπολι

Την πρόκρισή της στα νοκ άουτ του Champions League «σφράγισε» επί της ουσίας η Σοσιεδάδ μετά το άνετο 3-1 επί της Μπενφίκα, ενώ η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για τους «16», καθώς «στραβοπάτησε» στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με την Ουνιόν Βερολίνου (1-1).

Η Σοσιεδάδ έκανε…. πλάκα για 45 λεπτά στην αγνώριστη εφέτος στο Champions League, Μπενφίκα και με το τελικό 3-1 περιμένει το παιχνίδι ανάμεσα στην Σάλτσμπουργκ και στην Ίντερ (22:00), για να μάθει εάν θα προκριθεί από σήμερα (σ.σ. εάν νικήσουν οι Ιταλοί περνούν και οι δύο και θα παίξουν μεταξύ τους την πρωτιά του 4ου γκρουπ) ή, θα κάνει ακόμη λίγη υπομονή…

Η «σεμνή τελετή» στη «Ρεάλε Αρένα» του Σαν Σεμπαστιάν είχε τελειώσει από το 21ο λεπτό, όταν οι Βάσκοι «τιμώρησαν» κάθε λάθος των αμυντικών των Λουζιτανών και προηγήθηκαν με 3-0!

Οι Πορτογάλοι πέτυχαν το «παρθενικό» τους γκολ στο Clampions League, αλλά στο φινάλε «μέτρησαν» την 4η ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια του ομίλου και περιμένουν ένα «δώρο» της Ίντερ για να μείνουν «ζωντανοί» στο… κόλπο για την 3η θέση που δίνει το «εισιτήριο» για το Europa League.

Θα μπορούσε το σκορ, μάλιστα, να είχε πάρει… διαστημικές διαστάσεις στο πρώτο ημίχρονο, εάν δεν ακυρωνόταν, μέσω VAR, το γκολ του Μερίνο στο 15΄ κι αν στο 29΄ ο Μέντεθ σημάδευε σωστά στο πέναλτι που εκτέλεσε (δοκάρι).

Η σημερινή ήταν η 11η νίκη της Σοσιεδάδ στα τελευταία 20 ευρωπαϊκά ματς που έδωσε σε φάσεις ομίλων (έχει κι 7 ισοπαλίες).

Απέτυχε να κάνει το 5 στα 5 η Νάπολι απέναντι σε γερμανική ομάδα, καθώς «στραβοπάτησε» στην έδρα της απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου (1-1), η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό κι έμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι της κατάκτησης της 3ης θέσης.

Οι πρωταθλητές της Serie A παρά το ισόπαλο αποτέλεσμα εξακολουθούν να έχουν το «πάνω χέρι» για να βρεθούν στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, άσχετα με το τι θα γίνει στο ματς που ακολουθεί ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και στην Μπράγκα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής στους ομίλους του Champions League 2023/24:

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Νάπολι-Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (39΄ Πολιτάνο – 52΄ Φοφανά)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μπράγκα 22:00

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Σοσιεδάδ-Μπενφίκα 3-1 (6΄ Μερίνο, 11΄ Ογιαρθάμπαλ, 21΄ Μπαρενετσέα – 50΄ Ράφα Σίλβα)
Σάλτσμπουργκ-Ίντερ 22:00