Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πάγωσε το “Αρτέμιο Φράνκι” η Τορίνο

Με το γκολ που σημείωσε ο Μίραντσουκ στο 33ο λεπτό, η “γκρανάτα” πήρε τη μεγάλη νίκη με 1:0, κόντρα στη Φιορεντίνα για τη 19η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε στην έβδομη θέση στο πρωτάθλημα.

H Φιορεντίνα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας μάλιστα δύο καλές ευκαιρίες πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στην αναμέτρηση. Η Τορίνο ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα πρώτη, με τον Σεκ, όμως μετά από εξέταση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης θέλησε να αιφνιδιάσει και πάλι την άμυνα της Φιορεντίνα, με ένα γρήγορο σουτ όμως σημάδεψε το δοκάρι. Οι “γηπεδούχοι” απάντησαν με τον Κουαμέ, όμως ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, του  είπε όχι. Στο 33ο λεπτό όμως, οι “φιλοξενούμενοι” βρήκαν δίχτυα με τον Μίραντσουκ που με πανέμορφο σουτ έγραψε το 1:0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο νωχελικά, ψάχνοντας να βρουν ρυθμό. Η Φιορεντίνα έψαξε το γκολ που θα έφερνε την ισορροπία στο παιχνίδι, ενώ από την άλλη η Τορίνο ήθελε να διευρύνει το προβάδισμά της. Οι “γηπεδούχοι” όσο περνούσε η ώρα πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν ασφυκτικά την άμυνα της Τορίνο που… κρατούσε το μηδέν στα μετόπισθεν. Με σπουδαίες επεμβάσεις στα σουτ των Γιόβιτς και Μπαράκ, ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς κράτησε το μηδέν και έδωσε μεγάλη νίκη στη ομάδα του ενόψει της συνέχειας.

Γκολ: 33′ Μιραντσουκ
Κίτρινες: 45′ Σαπονάρα, 50′ Ντούνκαν / 45′

Φιορεντίνα: Τερατσιάνο, Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Αμραμπάτ, Ντάνκαν, Ικονέ, Μποναβεντούρα, Σαπονάρα, Κουαμέ

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Τζιτζί, Μπουοντζιόρνο, Ροντρίγκεζ, Σινγκό, Αντοπό, Ρίτσι, Βοϊβόντα, Μιραντσούκ, Βλάσιτς, Σεκ