Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Επέστρεψαν με… ισοπαλία

Λειψία και Μπάγερν Μονάχου… κόλλησαν στο 1:1 και πήραν από έναν βαθμό η καθεμία, χάνοντας σημαντικό έδαφος στις μάχες τίτλου και τετράδας, στον πρώτο αγώνα μετά τη χειμερινή διακοπή της Bundesliga.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν άγγιξε το γκολ με το… καλημέρα. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Γκνάμπρι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή και έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του Μπλάσβιχ. Στο 32′ οι Βαυαροί είδαν να ακυρώνεται γκολ που πέτυχαν, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα πήραν… το αίμα τους πίσω. Ο Γκνάμπρι βρήκε με μία εξαιρετική σέντρα τον Τσουπό-Μοτίνγκ και αυτός με ένα φανταστικό κοντρόλ και ένα εξίσου καλό τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να… ισορροπούν τον αγώνα στο 52′. Ο Χάλστενμπεργκ υποδέχθηκε εξαιρετικά τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Σόμερ. Στη συνέχεια δεν υπήρξαν ιδιαίτερα καλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, παρ’ ότι αμφότερες… καίγονταν για νίκη.

ΓΚΟΛ: 52′ Χάλστενμπεργκ – 37′ Τσουπό-Μοτίνγκ
ΔΟΚΑΡΙ: 8′ Γκνάμπρι
KITΡΙΝΕΣ: 41′ Σλάγκερ, 71′ Λάιμερ – 35′ Μουσιάλα, 52′ Γκορέτσκα, 66′ Ουπαμεκανό