Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Οδυνηρή ήττα του Προμηθέα στα Κανάρια Νησιά!

Οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων κόντρα στην Γκραν Κανάρια και γνώρισαν την “βαριά” ήττα με 91-72 για την 11η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup.

Ο αγώνας

Η Γκραν Κανάρια μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και με πρωτεργάτη της τον Μπαλτσερόφσκι και τον Μουτάφ “έτρεξε” ένα 7-0 σερί. Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να βρει χώρους στην επίθεσή του και έτσι οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 16-3, χωρίς να αφήνουν τους Πατρινούς να βρουν καλό ρυθμό. Ο Ντιόπ ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (23-5, 8′) και τότε οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν “στροφές”, μειώνοντας σε 29-14 με δυο βολές του Κάουαν για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Το σύνολο του κόουτς Χριστόπουλου “ανταπέδωσε” το σερί του πρώτου δεκαλέπτου και με ένα 7-0 (29-21, 15′) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έδωσε νέα… ομορφιά στο ματς. Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους (35-26, 17′) μετά από τρίποντο του Σίμπσον. Η εικόνα της δεύτερης περιόδου παρέμεινε ίδια και έτσι οι γηπεδούχοι στην ανάπαυλα πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (41-31) υπέρ τους.

Ο Προμηθέας άλλαξε “πρόσωπο” στην αρχή της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστή του τον Κουλμπόκα, αλλά και τον Τόμασον, έφερε το ματς στους 4 πόντους (42-38, 22′). Τότε, η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς, “έσφιξε” την άμυνά της και με γρήγορο “τέμπο” στην επίθεσή της, “έτρεξε” ένα 13-0 σερί (55-38, 26′) με πρωτεργάτες της τον Μπαλτσερόφσκι και τον Ίνγκλις. Οι Πατρινοί συνέχισαν να προσπαθούν από την περιφέρειά τους, όμως οι γηπεδούχοι είχαν το “πάνω χέρι” και “έκλεισαν” στο +14 (67-53) το τρίτο δεκάλεπτο.

Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων στην αρχή της τελευταίας περιόδου και το τρίποντο του Κουλμπόκα, έφεραν ξανά το ματς στους 15 πόντους (71-56, 32′), όμως σε εκείνο το σημείο, η Γκραν Κανάρια πάτησε το πόδι στο “γκάζι”. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι με τις ενέργειες του Ντιόπ, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 21 πόντους (79-58, 35′) και ουσιαστικά έβαλαν… τέλος στις ελπίδες της ομάδας του κόουτς Χριστόπουλου. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρκακτήρα και έτσι οι Ισπανοί επιβλήθηκαν με 91-72 για μια άνετη νίκη στο πλαίσιο της 11ης “στροφής” των ομίλων του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72