Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Η Ρεν… έσπασε το ρόδι!

Η Ρεν κατάφερε να επικρατήσει με 2:1 της Νις στο “Ροαζόν Παρκ”, για την 17η αγωνιστική της Ligue 1 και άρχισε με ιδανικό τρόπο τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο 2023.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Ligue 1, το βράδυ της Δευτέρας (2/1), η Ρεν κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Τεριέ, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 17′, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Η Νις “έκρυβε” την απάντησή της πριν το ημίχρονο του αγώνα, καθώς ο Μπάρκλεϊ έφερε το ματς στα ίσα μετά από ασίστ του Λοτομπά. Οι δύο ομάδες βάδιζαν… αγκαλιά προς την ισοπαλία, ωστόσο στο 89ο λεπτό, ο Μπουριζό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους και τους χάρισε τη νίκη με 2:1 και την επάνοδο στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Πλέον, η Ρεν έχει 34 βαθμούς, δύο λιγότερους από την τρίτη Μαρσέιγ και έναν περισσότερο από την πέμπτη Μονακό, ενώ η Νις βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετρώντας 21 βαθμούς.//